Plemena

Krátkosrstá plemena  
 

Hladké obyčejné

 

Srst je souměrně krátká a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu, nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst.

hladkosrsté morče

   
 

Anglický crested

Srst je souměrně krátká a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu, nepřesahuje délku 3 cm. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není větší než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky.

 

Americký crested

 

Srst je souměrně krátká a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Je hladká, lesklá a dobře přiléhá k tělu, nepřesahuje délku 3 cm. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není větší než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky. Rozeta je vždy v bílé barvě a tak ostře kontrastuje s ostatní barvou srsti. Americký crested je uznán v těchto barvách: černá, červená, zlatá, oranž a buff.

2389520

   
 

Rozeta

Na tomto plemeni jsou charakteristickým znakem rozety (víry), které jsou pravidelně rozloženy po celém těle. Každý vírek musí být kruhový, dostatečně velký a otevřený, vychází z jednoho bodu, který není větší než špendlíková hlavička. Nesmí být zdvojený, či ubíhat do pěšinky. Morče má mít minimálně 8 rozet a to v následujícím rozložení: 4 rozety tvoří pás kolem těla (2 jsou na hřbetě z obou stran páteře a 2 jsou na bocích). Další 4 rozety jsou na zadní části těla (2 na kyčlích a 2 na zadečku zvířete). Na čele mají rozetová morčata nepravý vírek, který zarůstá a chloupky rostlé dopředu tvoří ofinku. Ramenní rozety jsou žádoucí, ale vyskytují se jen u některých zvířat, nejsou nutné. Žádoucím nadstandardem jsou rozetky nad nosem, nebývají však pravidlem. Na tvářích roste srst směrem dopředu. Mezi jednotlivými rozetami se tvoří hřebeny. Hřebeny mají být rovné, vzpřímené a pevné a jsou umístěny takto: centrální hřeben podél páteře od límce na zadek, dva postranní hřebeny rovnoběžně s centrálním po každé straně, límcový hřeben přes ramena kolmo na centrální a zadní hřeben nad boky a zády, rovnoběžný s límcovým. Mezi hřebeny nemají vznikat žádné meziprostory. Srst tohoto plemene je hrubší a není delší než 3,5 cm.

 

rozetové

 

Anglický rex

 

Srst je souměrně krátká a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst.

 

rex

 

Americký teddy

 

Srst je souměrně krátká a hustá, bez přesahujících delších chlupů. Je hrubá a krepovitá, roste kolmo od těla a nepřesahuje délku 3 cm. V srsti nejsou žádné rozety (vírky) nebo pěšinky dělící srst. Americký teddy je je vzhledově totožný s anglickým rexem, rozdíl je pouze genetický.

 

teddy

 

Švýcarský teddy

 

Plemeno švýcarský teddy je typické polodlouhou srstí, jejíž délka je asi 7 cm. Srst je hustá, měkká a krepovitá, roste kolmo od těla. V srsti nejsou žádné rozety ani pěšinky. Tolerována je pouze čelní rozeta, která se v dospělosti v hudté srsti opticky ztrácí.

 

   
Dlouhosrstá plemena  
 

Šeltie

 

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, žádoucí je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy, nejsou však pravidlem.

šeltie

 

Coronet

 

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, žádoucí je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy, nejsou však pravidlem. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není větší než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky.

 

coronet

 

Peruánec

 

Toto plemeno má hladkou rovnou srst, srst je dlouhá a dorůstá délky asi 20 cm. Je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká "pony". Na tvářích odstává delší srst dopředu.

peruanec

 

Texel

 

Toto plemeno má zvlněnou krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, žádoucí je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy, nejsou však pravidlem.

texel
 

Merino

 

Toto plemeno má zvlněnou krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Srst na hlavě je kratší a k hlavě přiléhá, žádoucí je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy, nejsou však pravidlem. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není větší než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky.

 

merino

   
 

Alpaka

Toto plemeno má zvlněnou krepovitou srst, jednotlivé pramínky se stáčejí do spirál. Srst je dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste kolmo od těla, je hustá a lesklá. Na zádi (na kyčlích) má dvě vedle sebe umístěné rozety, proto srst roste obráceně od zádi k hlavě. Na čele je nepravý vírek, který tvoří společně s obráceně rostlou dlouhou srstí ofinku. Této ofině se říká "pony". Na tvářích odstává delší srst dopředu.

alpaka

   
Saténová plemena  
 

Saténová struktura se vyskytuje ve všech plemenech, barvách a kresbách. Díky saténovému faktoru je každý jednotlivý chlup dutý a tenčí. Z tohoto důvodu se světlo odráží na srsti jiným způsobem, barvy se zdají tmavší a intenzivnější a vzniká brilantní lesk. Přestože jsou jednotlivé chlupy v saténové struktuře velmi tenké, jemné a hedvábné, musí být srst hustá s rovnoměrným saténovým leskem.

   
Neuznaná plemena  
 

Angora

 

Angora je vlastně dlouhosrstá rozeta. Tento druh má po těle rozloženy nejméně 4 rozety, žádoucí je jich však více, alespoň 8. Víry nemusí být pravidelně rozloženy, ale pokud jsou, dává se jim přednost. Tyto víry musí být čistého tvaru, velké a kulaté. Zdvojené rozety a srst dělící se do pěšinek jsou vadné. I u tohoto druhu padá dlouhá srst přes oči, stejně jako u peruánce. Rozety rozložené po těle však činí toto morče jakoby "stále neupravené", neboť víry srst roztáčí do všech stran.

angora

 

Mohér

 

Morče mohér je vlastně kudrnatá angora, popis plemene je shodný, rozdíl je pouze ve struktuře srsti. Tento druh má po těle rozloženy nejméně 4 rozety, žádoucí je jich však více, alespoň 8. Víry nemusí být pravidelně rozloženy, ale pokud jsou, dává se jim přednost. Tyto víry musí být čistého tvaru, velké a kulaté. Zdvojené rozety a srst dělící se do pěšinek jsou vadné. I u tohoto druhu padá dlouhá srst přes oči, stejně jako u peruánce, nebo alpaky. Rozety rozložené po těle však činí toto morče jakoby "stále neupravené", neboť víry srst roztáčí do všech stran. Pod dlouhou vlnitou srstí jsou však rozety ukryty tak, že nejsou vidět, proto pozor na záměnu.

 

mohér