Vybavení

Kromě podestýlky jsou nutné další potřeby pro spokojený život morčete. Můžeme je zakoupit v každém zverimexu v různých variantách a cenových relacích.

Jesličky na seno a trávu  jsou nutnou součástí morčecího domova. Morčátka jsou trochu čuníci v tom, že svou potřebu konají po celé ubikaci. Pokud chováme jen jedno morče, je možné, že zrovna toto konkrétní morče si navykne konat svou potřebu do jednoho rohu ubikace. Pokud ve společné domácnosti žije více morčat, tak na tento zvyk rovnou můžeme zapomenout. Aby nedošlo ke znečistění sena a trávy výkaly, jsou právě jesličky ideálním řešením, jak potravu uchovat v čistotě.

Misku na směsi/granule je dobré vybírat s rozmyslem. Miska by měla být dostatečně velká a především těžká, aby nedošlo k jejímu převrácení, protože morčátka ráda stoupají na její okraj. Misku na ovoce a zeleninu není potřeba vůbec kupovat, protože morčátka zeleninu a ovoce z misky vytáhnou a odnesou si ji bokem, mají tak pocit, že je jen jejich a nikdo jim jí nevezme. Tam ji i snědí. Zeleninu a ovoce proto podávejte volně do ubikace. Malá rada na konec. Já osobně jsem vystřídala mnoho typů misek, až jsem v Hornbachu koupila několik červených keramických misek, které stojí něco kolem 50-60Kč. Okraj misek je trochu vtočený dovnitř a jsou natolik těžké, že je morčata nepřevrátí, pouze je postrkují po ubikaci. Vyrábějí se, myslím, ve třech velikostech (i pro psy) a dobře se udržují.  

Napáječka (s kuličkovým systémem), která je připevněna na bok ubikace, je skutečně nutností. Pokud je morčeti podávána voda v misce, pak je téměř okamžitě zanesena podestýlkou a výkaly, navíc ji morče může rychle vybryndat, případně převrhnout, čímž se i zkracuje životnost podestýlky.

Domeček není až tak nezbytný. Já osobně domečky nedávám, mám tak morčata navyklá, a rozhodně nevypadají, že by jim chyběl, navíc podstatně zabírá prostor pro jejich pohyb. Když si pořídíme morče, domeček by se neměl v prvopočátku vůbec dávat, neboť by v něm morče bylo neustále schované. V první řadě si musí na nás zvyknout, otrkat se a pak teprve uvažujme o domečku. Některá morčátka s oblibou domeček zaměňují za toaletu a potřebu konají právě v domečku. Záhy zjistíte, že místo morčete máte doma chlupatého čuníka.

Hračky nejsou nikterak důležité. Morče není křeček nebo osmák, aby běhalo v kolotoči. Morče je v podstatě "hlava a žaludek"  a také jídlo je jeho celodenní myšlenkou, ale na druhou stranu je tvorem zvědavým a některá morčata jsou rozenými průzkumníky. Na ukojení jejich zvídavosti postačí jednoduché prolézačky např. trubky, kterými může prolézat, různé překlady na podlezení i přelezení.

Pár slov o údržbě ubikace

Přenosné ubikace
Asi nejjednodušší je vyčistit klec nebo plastbox, případně skříňový typ morčecího bydlení, které má v patrech plastové vany jako např. to naše. S vanami od klecí, plastboxů, či skříňových ubikací se jednoduše manipuluje. Dle potřeby je nutné dna ubikací umýt (nemusí to být po každém čistění), případně vydesinfikovat (např. savem). Moč může plast narušit, případně na dnu vytváří i mapy (kámen), které jdou velmi špatně odstranit. Je možné použít např. Fixinelu, kterou lze zakoupit v každé drogerii, nebo jiný prostředek tohoto typu (nalijeme na skvrny a necháme působit, ale i tak kámen nejde moc dobře odstranit). Také není od věci vyzkoušet obyčejný ocet – použití má stejné jako Fixinela.

Nepřenosné – pevné ubikace
U ubikací, které není možné přenášet, jako jsou akvária či skříně s pevnými patry (nalepené lino, případně jiná krytina) je potřeba mít vybavení k odstranění znečistěné podestýlky. Vyzkoušela jsem různé možnosti čistění ubikace (pokaždé vany nevyndávám).

1. Jeden čas jsem používala i pevný karton  (velmi dobře nahradí lopatku, po vyčistění se rovnou vyhodí), a aby se vešel při kydání do koše, nařezala jsem jej na rozměr 20x20cm. Jenže pokud neseženete silnostěnný karton, tak se dost při čistění navztekáte, protože ty běžné kartony se lámou.

2.Někdo používá lopatku (smetáček + lopatku), ale to jsem zavrhla hned v začátku (ani jsem ji nevyzkoušela) pro rozměrnost a tím ztíženou manipulaci.

3. Jako nejvhodnější se mi jeví špachtle. V malířských potřebách jsem zakoupila tu největší špachtli, kterou měli. Není třeba investovat do dražších typů, pro splnění účelu stačí i ta nejlevnější. Její list je natolik velký (šíře 14cm), že se s ní dá pohodlně vykydat morčecí obydlí, případně i velice snadno odstranit přilepené bobečky ke dnu bydlení. Nyní jsem nadmíru spokojená, při prvním použití špachtle jsem s překvapením zjistila, že s její pomocí vyčistím ubikaci nejrychleji a nejpohodlněji. Určitě ji doporučím chovatelům, kteří používají pod hobliny podestýlku pro kočky. Pokud je více nasáklá, celkem dobře se dá špachtlí odstranit.

Také nesmíme zapomenout umýt mističky a napáječky. Zvlášť u napáječek vnitřní stěny obrůstají řasami, které je nutné pravidelně odstraňovat. Postačí  štětka na láhve. I kovovou násosku je nutné vyčistit. Vnitřek této trubičky bývá také zanesený nečistotou. K tomu je potřeba špejle a kousek vaty, kterou namotáme na konec špejle.