Co dělat, aby morče zdravě přibralo

Při chovu morčat se může stát, že budeme muset řešit opak vypaseného morčete, a to hubené morče.

V první řadě je nutné upozornit na to, že pokud morče hubne bez zjevné příčiny (jako vedlejší příznaky se může, ale nemusí!!!, objevit odmítání sena či potravy vůbec, mazlavé bobky až průjem, apatie...), tak na nic nečekáme, morče vezmeme a utíkáme na veterinu! Hubnutí je v tomto případě důsledek nějakého skrytého problému a musí se vypátrat příčina morčákových obtíží.

Pokud zde mluvíme o hubených morčatech, máme na mysli podvyživené „zverimexáčky“ a morčata v rekonvalescenci, či po porodu. Je jasné, že pokud máme doma hubené morče a chceme, aby přibralo, snažíme se mu přilepšovat. Měli bychom ovšem pamatovat na to, že správné přibývání na váze není otázka týdne a nedocílíme ho vykrmovaním morčete piškoty, rozinkami, oříšky, suchým chlebem a hromadou dalších věcí bohatých na cukry a tuky. Tak morče sice zakrátko přibere, ale bude to jenom uložený tuk, který není pro zdraví morčete dobrý. Správné přibírání není otázkou několika dnů, ale spíše týdnů, a nemůžeme chtít zázraky ze dne na den.

Na přibrání na váze jsou vhodná krmiva s vyšším obsahem bílkovin, které ovšem podáváme s mírou (stačí 1 polévková lžíce, tzn. 15 g krmiva na morče denně) – z výše uvedené tabulky jsou to např. krmiva Care+, Biostan pro morčata. Pokud je nemáme po ruce a nemáme je ani kde sehnat, můžeme jako náhradní variantu zvolit ovesné vločky (cca 13% bílkovin, ale cca 7% tuku!) nebo ještě lépe krmný ječmen, který má ze všech běžných obilovin bílkovin nejvíc (nad 20% bílkovin, jenom přes 2% tuku!). S dávkováním to nepřeháníme – stačí 1 polévková lžíce denně.

Toto přilepšování praktikujeme do doby, než se morčík dostane na původní váhu nebo se alespoň vyhrabe z nejhoršího. Pak dávky postupně omezíme a začneme krmit jako obvykle.

ZDROJ https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek