Vitamin C

Morčata (podobně jako lidé a primáti) ztratila v průběhu evoluce enzym L-gulonolaktonoxidázu (= L-glukonogamalaktonoxidázu), a tím i schopnost vytvářet si vitamin C (kyselinu askorbovou) při biosyntéze, a proto je potřebné jim vitamin C dodávat v podobě zeleniny a ovoce a doplňkově i krmivem o něj obohaceným.
 


 


Vitamin C je velmi důležitý pro vznik aminokyselin (hydroxylyzinu a hydroxyprolinu), které se podílejí na syntéze kolagenu. Porucha této syntézy vede k vzniku krevních sraženin, volného krvácení, vypadávání zubů,  průjmu, nechutenství, kulhání, opuchnutí kloubů s následným poškozením (viz ilustrační fotografie). Nedostatek vitaminu C (hypovitaminóza a její těžší forma avitaminóza) vede též k oslabení imunity (morče je náchylnější k onemocnění např. plísní či kokcidiózou), poruchám reprodukce (samice ne a ne zabřeznout, nekvalitní spermie) nebo nekvalitní srsti. Chovatelé mohou pozorovat slabá mláďata (horší srst, dýchací obtíže, hopkání místo běhání). První příznaky se mohou objevit již po dvoutýdenní absenci vitaminu C v potravě. Pokud morče vitamin C přijímá, ale v nedostatečném množství, objevují se obtíže pozvolna.

Jak postupovat u morčete s avitaminózou?

Rozdrtíme 100 mg tabletu vitaminu C, smicháme s vodou na kašičku a osladíme Glukopurem. Kašičku natáhneme do stříkačky a morčeti podáme přímo do tlamičky. Léčbu provádíme po dobu 10-14 dnů, poté by již mělo být poznat zlepšení. Je vhodné ji doplnit podáváním vitaminu B a masáží, natahováním a zahříváním nožiček.

Denní dávka u dospělého morčete je 10-20 mg. Při chovu v bytě stačí 10 mg, při chovu venku 15 mg, při březosti 20 mg. Také morčata ve stresových situacích (např. změna prostředí, neshody se spolubydlícími, střídání teplot), rostoucí, laktující a nemocná nebo zvířata v rekonvalescenci mají zvýšenou potřebu vitaminu C.

Vitamin C se snažíme morčatům v jídelníčku doplňovat v co možná nejvíc přirozené formě (tráva, zelenina, ovoce). Uměle vyrobený vitamin C by měl sloužit pouze jako doplněk (používat můžeme např. C-Compositum forte, kterým můžeme čas od času „pocukrovat“ například předkládanou zeleninu nebo ho rozpustíme v trošce vody a podáme injekční stříkačkou bez jehly morčátku přmo do tlamičky). Proto je důležité nabízet morčeti vyváženou a na vitamin C bohatou stravu. Toho se dá dosáhnout jedině pestrou stravou, která bude zahrnovat trávu, zeleninu a ovoce.

! Při nevhodném nebo dlouhém skladování (např. v zimních měsících) klesá obsah vitamínů v ovoci a zelenině zhruba o 1/3!

! Ve zverimexech se dá koupit vitamin C v kapkách, které jsou určeny k podání do pitné vody. Musíme však myslet na to, že vitamín C je znehodnocován působením světla, z vody rychle vyprchá a také musí být přidáván do 24 hodin odstáté vody, protože ho chlór ničí. Z toho všeho vyplývá, že pokud morče nevypije připravený roztok dostatečně rychle, vitaminu C se k němu touto cestou dostane minimální, pokud vůbec nějaké relevantní množství. Kov na konci napáječky vitamin C neničí, protože sosátko je vyrobeno z nerezi.

! Nadbytek vitaminu C může vést k močovým kamenům! Vitamin C (kyselina askorbová) patří k látkám, které silně ovlivňují vznik močových kamenů, protože zvyšují vylučování kamenotvorných látek do moči. Kyselina askorbová se v organismu přeměňuje na oxalát, který se při normálních hodnotách vylučuje močí, ale při vyšších se ukládá v močových cestách a může zapříčinit vznik močových (oxalátových) kamenů. Riziko vyššího množství oxalátů v organismu stoupá také při nadbytku vápníku. Vysoký obsah vápníku a oxalátů v potravě napomáhá tvoření nerozpustného kalciumoxalátu, který je nejčastější složkou močových kamenů. Proto rozhodně není pravda to, co tvrdí někteří chovatelé a sice, že vysoké dávky vitaminu C okyselují moč a zabraňují tak vzniku močových kamenů.

! Zápal pysku (viz ilustrační obrázky. Morčátko na obrázcích má ranku již ošetřeno Betadinou.) vznikne jako mechanické poškození, do kterého se dostane infekce. Toto mechanické poškození může způsobit hrubá potrava, nekvalitní seno, podestýlka nebo ostré předměty v okolí morčete. Přispívajícími činiteli k rozvoji infekce jsou problémy se zuby a nevhodná strava (mnoho sacharidů, nedostatek vitaminu C a B). Infekce bývá buď bakteriálního nebo kvasinkového původu – to musí určit veterinář na základě kultivace a podle výsledku pak zvolí způsob léčby. Jako první pomoc lze použít zředěný (viz návod k použití) antiseptický jódový roztok Betadine. V rámci podpůrné léčby se pokusíme zamyslet nad jídelníčkem morčáka, omezíme množství sacharidů (z jídelníčku vyloučíme ovoce, zrní a vločky, chleba, komerční pamlsky...)  a zvýšíme příjem vitaminu C a B.

Pro zajímavost

Osteoartróza je nejčastější forma artritidy u lidi. Dochází při ní k postupnému opotřebování chrupavky chránící klouby, která má zabraňovat kostem, aby se o sebe odíraly. Poté, co je většina chrupavky opotřebována, začínají se v kloubních prostorech tvořit kostní ostruhy. Navenek se osteoartróza projevuje bolestí a ztuhnutím kloubů. Klouby mohou být oteklé a snižuje se jejich pohyblivost.

Podle nedávné studie Duke University Medical Center vysoké dávky vitaminu C u morčat riziko spontánní osteoartrózy zvyšují. Nález odporuje dřívějším krátkodobým studiím u morčat a epidemiologické studii u lidí, která tvrdí, že by vitamin C a jeho antioxidační vlastnosti mohli proti osteoartróze chránit, řekla doktorka Virginia Krausová, docentka medicíny na Duke University Medical Center.
"Je možné, že krátké vystavování vysokým dávkám vitaminu C poskytuje antioxidační účinky s minimem vedlejších účinků, ačkoli prodloužené vystavování má za následek škodlivé účinky," řekla. Výzkumníci krmili morčata malými (3 mg za den), středními (30 mg za den) a vysokými (150 mg za den) dávkami vitamínu C přes osm měsíců. Na konci tohoto období zjistili, že tato skupina morčat měla více poškozené chrupavky a více kostních ostruh v jejich kolenech než ostatní skupiny.
Při studiu těchto ostruh objevili výzkumníci protein, který vede k jejich utváření a může být aktivován vitamínem C. V probíhající dodatečné studii u lidí z toho vyvodili závěr, že lidé by neměli doplňovat množství vitaminu C nad doporučenou denní dávku.
Studie, kterou sponzoroval Arthritis Foundation a National Institutes of Health, byla publikovaná v červnu roku 2004 v časopise Artritida a revmatismus.

Převzato z:
https://www.veterinarypracticenews.com

Tipy pro posílení imunity při nemoci nebo při zátěži organismu:

 

BETA GLUKAN

čistý beta glukan

Beta glukan 1.3/1.6 D (Aurum Health Products Ltd)

    

sirupy s beta glukanem a vitaminem C

Plerasan V (Pleuran)
Imunoglukan (Pleuran) - dávkování 0,5-1ml/morče
Dětský sirup s beta glukanem FORTE (Topvet)
Betaglucan fruktózový sirup (Virde)

ECHINACEA

tinktura bez alkoholu

EchinAid (ESI)

 

jitrocelové sirupy s vitaminem C

Sirup jitrocelový extra Galmed s vitaminem C (Biomedica)

JITROCEL

jitrocelové sirupy s echinaceou a vitaminem C

Sirup jitrocelový Galmed s echinaceou a vitaminem C (Galmed) HBF Sirup jitrocel s echinaceou a vitaminem C (Herbacos Bofarma)

 

jitrocelový sirup bez cukru (pro delší podávání je vhodnější)

Mucoplant jitrocelový sirup bez cukru + echinacea (Dr. Theiss Naturwaren)
Müllerův sirup s jitrocelem a vitamínem C bez cukru (Dr. Müller)

LICHOŘEŘIŠNICE

tinktura (10-15 kapek do napáječky)

Topvet Lichořeřišnice (Med-In)

MULTIVITAMIN

multivitamin

Pikovit (Krka)

MUMIO*

kapky s mumiem

Umijo Pet (Alfavet)

RAKYTNÍK

rakytníková šťáva bez cukru

Rakytníková šťáva bez cukru (Weleda) 

 

rakytníkový sirup

Rakytníkový sirup s pomerančem (Vakos)
Avilup rakytníkový sirup s příchutí pomeranče (Medi-Ap)
Rakytníkový sirup (Weleda)

VITAMIN C

vitamin C

Compositum Forte

 * mumio je přírodní biostimulátor, který působí antisepticky a silně posiluje imunitní systém

Do napáječky pak můžeme morčíkovi podávat různé neslazené bylinkové čaje – například šípkový, heřmánkový, jitrocelový, bezový, meduňkový nebo lipový čaj.

Na zvýšení chuti k jídlu můžeme nemocnému morčíkovi podat vitaminy B řady (např. B-Compositum, Pangamin, B-Komplex).

ZDROJ https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek