Doplňkové krmivo (granule)

Granulované krmivo by mělo být u morčat pouze DOPLŇKEM A ZPESTŘENÍM STRAVY a pokud má morče k dispozici trávu či seno a k tomu dostatečné množství zeleniny a malé množství ovoce, není důležité. Naopak velice důležitá je jeho kvalita, která by se měla blížit těmto základním parametrům:

  1. minimálně 18% vlákniny
  2. bílkoviny 15% (u morčat, která rostou, jsou březí nebo po porodu mohou být bílkoviny vyšší)
  3. neskládá se z obilovin a semínek (granule mají vyvážený poměr všech složek a nezakládají se jen na obilninách) a v žádném případě nesmí obsahovat živočišnou moučku nebo sušené mléko
  4. obsah tuku maximálně kolem 3%
  5. nesmí obsahovat vysoké dávky vápníku a poměr obsahu vápníku a fosforu by měl být přibližně 2:1 (např. vápník 1% - fosfor 0,5%)
  6. množství obsaženého vitaminu C by nemělo být nižší než 400 mg/kg 
  7. všechny kousky v něm obsažené mají podobu peletek nebo granulek, protože je tak zaručeno, že všechny mají i stejný obsah živin

Granule jsou pro morče DOPLŇKEM a rozhodně ho nemusí mít každý den plnou misku. Bohatě postačí 1 čajová lžička na morče na den. Pokud budeme dávat granule obden, taky se nic nestane (někteří chovatelé podávají morčatům granule pouze 1-2x týdně).

Protože tento typ krmiva není pro morče podstatný, můžeme ho z jídelníčku postupně vyloučit buď na dobu určitou (např. během diety) nebo ho, aniž by morčák strádal, z jídelníčku odstranit úplně (za předpokladu, že ho nahradíme dostatečným množstvím kvalitní trávy, zeleniny a malým množstvím ovoce).

! Zatímco běžné dospělé morče granule k životu nepotřebuje, je dobré jimi jako DOPLŇKEM přilepšovat rostoucím morčatům, březím a laktujícím samicím či morčatům, která potřebují přibrat nebo žijí trvale venku (obzvlášť přes zimu).

! Pozor na NADMĚRNÉ PODÁVÁNÍ granulí během březosti. Vysoký příjem energie (tuky, sacharidy) u samiček zvyšuje riziko toxémie! I když chceme samičce přilepšit, nezapomínejme, že granule jsou pouze DOPLNĚK!!!

! Rostoucí morčata a kojící samičky potřebují více bílkovin a vápníku než dospělá morčata. Pokud budeme ale vysokoenergetickou potravou s vysokým obsahem bílkovin a vápníku krmit dospělá morčata, povede to ke jejich obezitě, močovým kamenům a zkrátíme jim tím život.

! Obsah vápníku v potravě se nikdy nesnažíme zvýšit podáváním mléčných dropsů!!! Zvýšenou potřebu vápníku můžeme uspokojit zeleninou s vysokým obsahem vápníku (viz kapitola Zelenina) nebo podáváním kvalitních vojtěškových koleček (viz Vhodné pamlsky). Nicméně to s potravou mající vyšší obsah vápníku nepřeháníme, neboť všeho moc škodí (v tomto případě ledvinám).

!1 polévková lžíce průmyslově vyráběného krmiva denně navíc vede k poklesu konzumace sena o cca. 30%! Tím se snižuje obrušování zubů a vznikají různé deformace, často končící návštěvou veterináře a zbroušením/trháním zubů, a také hrozí zažívací obtíže (zácpy, průjmy, nadmutí).

TIP! Granule skladujeme v suchu a chladnu. Část si odsypeme do uzavíratelné skleničky a zbytek balení (uzavřeného sponou nebo alespoň gumičkou) skladujeme nejlépe v ledničce.

TIP! Před koupí vždy pozorně zkontrolujeme neporušenost obalu a datum spotřeby!

Složení granulí

Kvalitní granule mívají na prvním místě ve složení uvedeno seno/trávu. Takové granule obsahují zpravidla vlákniny nejvíc.

Tyto granule se pak dále rozlišují na granule s vojtěškou (vhodné pro mláďata do 6 měsíců věku, březí a laktující samice) a na granule s bojínkem (vhodné pro morčata od 6 měsíců věku, neboť obsahují míň bílkovin, kalorií a vápníku než granule s vojtěškou).

Celosvětovým trendem je pak v granulích co nejmenší obsah obilovin.

Srovnání doplňkových krmiv

(krmivo Oxbow zatím není v ČR dostupné – zde v tabulce slouží k porovnání kvality, neboť ho doporučují veterináři, kteří se na výživu morčat specializují)

Krmivo

Vláknina

Tuk

Proteiny

Vápník

Fosfor

Vitamin C

Nature´s Promise

(ZuPreem)

28%

1%

14%

0,35-0,80%

0,30-0,70%

500mg/kg

Cavy Performance

(Oxbow)

- pro morčata v zátěži, mláďata

18-23%

min 1,5%

min

18%

0,6-1,1%

min 0,25%

800mg/kg

Cavia Cuisine

(Oxbow)

- pro dospělá morčata

25-28%

min 1,5%

min 14%

0,35- 0,85%

min 0,25%

400mg/kg

Care+

(Beaphar)

22%

4%

20%

0,63%

0,5%

1100mg/kg

JR Grainless Complete
(JR Farm)
21,4% 2,9% 11,2% 0,5% 0,3% neuvedeno*

Nature Select Bites
(Witte Molen)

 21%  2%  16%  neuvedeno* neuvedeno*  800mg/kg

Cavia Complete

(Versele-Laga)

20%

3,5%

15,5%

1%

0,8%

750mg/kg

Lepo Menue

(Pre Alpin)

20%

2%

7%

0,6%

neuvedeno*

neuvedeno*

KIKI Excellent Max Menu
(GZM)

20%

2,7%

12%

0,7%

0,5%

540mg/kg

Cavia Pro

(Versele-Laga)

19,5%

3,5%

15,5%

1%

0,5%

3500mg/kg

KIKI Premium Optimum Adult Morče

(GZM)

19,5%

2,5%

16%

1,3%

0,8%

360mg/kg

Lepo Bits

(Pre Alpin)

18,4%

2,8%

10,2%

neuvedeno*

0,35%

neuvedeno*

Genesis UP Guinea Pig

(Harrison Pet Products Inc.)

18%

2,5%

15%

0,8%

0,5%

600mg/kg

Vario Balance

(Vitakraft)

18%

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

450mg/kg

Vario Longhair

(Vitakraft)

17,5%

2%

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

448mg/kg

Best Age

(Vitakraft)

16,5%

neuvedeno*

13%

neuvedeno*

neuvedeno*

480mg/kg

Emotion Balance

(Vitakraft)

16%

1,5%

14,5%

neuvedeno*

neuvedeno*

330mg/kg

Life Dream

(Vitakraft)

16%

3,5%

13%

0,7%

0,5%

neuvedeno*

Biostan morče**

(Biokron)

15%

3%

18%

1,2%

0,6%

1500mg/kg

Regular

(Vitakraft)

15,5%

neuvedeno*

13%

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

Vario Outdoor

(Vitakraft)

15%

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

neuvedeno*

495mg/kg

Cavia Nature
(Versele-Laga)
15% 3,5% 15,5% 0,65% 0,5% 255mg/kg

Cavia Nature Re-Balance

(Versele-Laga)

15%

2,5%

13,5%

0,8%

0,55%

300mg/kg

Emotion Long Hair

(Vitakraft)

15%

3,5%

14,5%

0,75%

0,4%

242mg/kg

Emotion Beauty

(Vitakraft)

15%

3%

12%

neuvedeno*

neuvedeno*

145mg/kg

 * neuvedeno =  výrobce údaj neuvádí
** obsahuje konzervanty butylhydroxytoluen/E321, butylhydroxyanisol/E320 a etoxiquin.
 

 Legenda:

 

Doplňková granulovaná krmiva:

 

zeleně zvýrazněná

prémiové granule, které jsou pro morče z hlediska složení nejvhodnější

žlutě zvýrazněná

granule průměrné kvality. Pokud máme možnost koupit prémiové granule, tak je koupíme.

světle žlutě zvýrazněná

méně vhodné, nicméně stále ještě poměrně kvalitní, granule. Pokud máme možnost koupit prémiové granule, tak ji koupíme.

nezvýrazněná

méně vhodná, nicméně stále ještě poměrně kvalitní krmiva, snadněji dostupná i v kamenných obchodech. Těmito krmivy můžeme krmit pouze za předpokladu, že je morčátko beze zbytku sní, protože to nejsou granule, ale směsi. Pokud však máme možnost krmit výše zmíněnými kvalitnějšími granulemi, neváháme a zakoupíme

 

 „Směsky“

V neposlední řadě je třeba zdůraznit, že směsky, které se skládají z obilnin, luštěnin (např. hrachové vločky, fazolové vločky), různých druhů semínek (např. slunečnice, kukuřice) a často obsahují sušené ovoce, oříšky a svatojánský chleba, jsou nevhodné, a to i jen jako doplňkové krmivo. V některých případech mohou obsahovat dokonce sušené mléko nebo živočišné moučky!

Nevhodné výrobky

Jako příklad nevhodných výrobku můžeme na tomto místě uvést:

  • Morče deluxe (Avicentra)
    Složení: arašídy, banány, ječmen, hrachové vločky, mikronizovaná kukuřice, pšeničné vločky, peluška, výrobky rostlinného původu, úsušky pícnin, karoten, kokos, jablka, svatojánský chleba.
    Toto složení (jen tak mimochodem pro morčata absolutně nevhodné) je opsáno přímo z etikety. Vtipné navíc je, že pokud by se výrobce řídil nařízením EU a uváděl jednotlivé ingredience v pořadí podle množství, ve kterém jsou ve směsce obsaženy, tak by to znamenalo, že hlavní složkou této směsky jsou arašídy a banány. Deklarované jakostní znaky na etiketě a údaje o obsažených živinách chybí úplně.
  • Pokarm Podstawowy dla świnki morskiej (Animals)
    Složení bylo přeloženo nejspíš nějakým překladačem, protože moc nedávalo smysl. Obsah vlákniny 4%!
  • Koktajl dla świnki morskiej (Animals)
    Složení těžko pochopitelné stejně jako v předchozím případě. Obsah vlákniny 3%!
  • Kolečka s vojtěškou pro hlodavce (Avicentra)
    Složení: pšenice, kukuřice, jetelo-vojtěškové úsušky, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.
  • Křupky pro hlodavce (Avicentra)
    Složení: pšenice, kukuřice, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.
  • Kroužky s vojtěškou (Granum)
    Složení: pšenice, kukuřice, jetelo-vojtěškové úsušky, DRŮBEŽÍ MOUČKA, bílkovinné extrakty rostlinného původu.

Proč jsou směsky nevhodné?

  1. Obsahují hodně škrobů, a bílkovin a mají málo vlákniny. Časem se u morčete mohou dokonce kvůli nadměrnému příjmu škrobů a proteinů objevit i zdravotní problémy jako průjem (viz výše), nadýmání nebo přerůstání zubů, protože chrup morčete je uzpůsoben ke žvýkání a ne k drcení potravy (což se stává při pojídání směsek) a tím pádem se stoličky neobrušují rovnoměrně a tvoří se na nich ostré hrany a špičky, později pak háčky. Zuby pak musí upravit veterinář.
  2. Díky vysokému obsahu semínek a oříšků morčátka tloustnou. Trpí pak především jejich vnitřní orgány a na obezitu nebo  mohou morčátka dokonce i umřít. Ohroženo může být i na první pohled štíhlé morčátko, protože např. ztučnělá játra samozřejmě navenek nepoznáme.
  3. Dalším velmi častým problémem těchto směsek je to, že morčátko si vybírá jenom to, co mu chutná (tzv. selektivní krmení) a zbytek nechává. Tím se mu nedostává ostatních důležitých živin a jeho strava je nevyvážená, což může v budoucnu taktéž vést ke zdravotním problémům. 
  4. Pokud dostává morče každý den tolik směsky, kolik sní, nemá hlad a ani potřebu žrát seno, protože směska je samozřejmě chutnější než seno. Strava s nadbytkem směsky a nedostatečným přísunem vlákniny pak může způsobit dva hlavní problémy:
  5. Kvůli sníženému přijmu vlákniny se zpomaluje pohyb zažitiny ve střevech, peristaltika se pomalu zastavuje, až do úplného zastavení. Tento stav se navenek projevuje tím, že morče nežere a nebobkuje. Takto nemocné morče se musí co nejdříve začít léčit, protože každým dnem hladovění se snižuje šance na jeho záchranu.
  6. Nadměrný příjem škrobů, tuků a bílkovin ovlivní prostředí ve střevě a morče obtížně tráví „problematičtější“ zeleninu a ovoce a trpí nadýmáním.

Vlastnoručně míchané směsi

Některá morčátka jsou značně vybíravá a ze směsi (byť kvalitnější, než jsou ty obyčejné namíchané jen z obilí, semen, sušeného ovoce a oříšků) sní jen něco. V tomto případě je určitě lepší přejít na granule, kde riziko selektivního krmení odpadá. Někteří chovatelé řeší tento problém tak, že si míchají vlastní směsi ze surovin, které morčátkům chutnají a vyvarují se těch, které by morčátka nechávala v miskách. Tento způsob ovšem doporučit nelze, protože, pokud nejsme studovaní krmiváři, takto můžeme namíchat značně nevyváženou směs, která bude mít dopad na zdraví morčátka, což se nemusí projevit hned, ale klidně až za dlouhou dobu.

Krmiva s kokcidiostatiky (KKS)

Též je potřeba vyhnout se krmivu s přidanými kokcidiostatiky (napr. krmiva Biostan KK Special pro kojící králice s vysokým obsahem energie a Biostan KV Special pro výkrm králíků). Pokud je zvíře krmené i něčím jiným, než těmito granulemi, tak jejich účinek není vůbec žádný – ba naopak zvíře získává na léčivo rezistenci a v případě, že u morčete propukne kocidióza, je díky získané rezistenci obtížnější ji vyléčit. Tyto granule také nejsou žádným nutričně hodnotným zázrakem (např. vláknina 12,5% a 13%), jsou určeny pro výkrm a rychlý růst jatečních králíků (obzvlášť ty s drůbeží moučkou!!? jako je např. „kompletní granulované krmivo pro králíky a hlodavce v zájmových chovech“ značky Brasa) a a jejich dlouhodobé podávání rovněž narušuje střevní mikroflóru.  Pro kokcidiostatika se také užívá názvů antikokcidika a antiparazitika. Někteří chovatelé jim dokonce říkají "granule s vitamíny".

Navykání na granule

Každému je jasné, že morče, které bylo od narození živeno směskou, projeví pramalé nadšení, když mu člověk nasype do misky kvalitní granule. Je to pro něj novinka, na kterou si musí nejdříve zvyknout a zjistit, že je to taky k jídlu. Často se proto stává, že morčata přiběhnou natěšená k misce, zjistí, že jim tam leží něco divného, vytřeští oči, vyhodnotí to jako nejedlé a začnou po majiteli loudit něco na zub. V takové situaci si můžeme vybrat ze tří možností:

  1. buď morčatům do misky přisypeme i trochu původní směsky a během pár dnů si morčata na granule v misce zvyknou, začnou je považovat za jídlo, ochutnají je a směsku vyřadíme z jídelníčku
  2. nebo morčákům odoláme a necháme jim tam jenom granule s vědomím, že žrát jenom seno je nezáživné a než jíst jenom seno, tak to radši ochutnají ty neznámé věci v misce a během pár hodin tak zjistí, že jsou granule dost dobře jedlé.
  3. pokud mame jednoho morčáka, tak můžeme přikoupit druhého, neboť nic nemotivuje morče k jídlu tak jako nepřejícnost a hamižnost: "Přece mu to jídlo nenechám, když ho můžu sníst sám."

Začal/a jsem morčeti dávat granule obden a teď pořád píská, když jdu kolem. Má hlad?!

Mnozí chovatelé si myslí, že když morčátko píská, má hlad. To je zajisté pravda, pokud seník/jesličky zívají prázdnotou a nikde v ubikaci není ani památky po kousku zeleniny. Pokud má morče k dispozici seno a zeleninu, nevyjadřuje jeho pískot hlad, ale morčátko si prostě a jednoduše zvyklo na to, že když píská, tak dostane něco na zub a pískotem se toho dožaduje. Toto pískání může být obzvlášť intenzivní, pokud morče až doteď dostávalo granule každý den - najednou je nedostane, a tak se jich pískotem dožaduje. S hladem to nemá společného vůbec nic – spíš se tady dá mluvit o jistém druhu morčecí vyčůranosti = „Já si písknu a vy doběhnete s jídlem.“ Pokud jsme si jisti, že má morče sena i zeleniny dostatek, doporučujeme pískání ignorovat a až morčík pochopí, že si jekotem žádné extra příděly nevymůže, dospěje k závěru, že se přece nebude namáhat nadarmo a bohatě si vystačí se zeleninou.

Proč morčeti nedávat „směsku s oříšky, okusovací tyčinky lepené vajíčky a jogurtové dropsíky“, když mu to chutná a vypadá  zdravě a spokojeně?

Zdraví je velmi relativní pojem a u morčat to platí obzvlášť, neboť jeden den nám může v ubikaci vesele poskakovat na první pohled zdravé a vitální morčátko a druhý den tam můžeme najít naježený, apatický uzlíček zralý na umření.
Morčecí zdraví nemůžeme stravou ovlivnit úplně – nicméně i některé vrozené dispozice se dají správnou stravou  částečně přelstít. Když se snažíme někoho přesvědčit o správnosti „zdravého“ stravování morčete, často uslyšíme argument „Když jsem byl/a dítě, měl/a jsem morče, to sežralo úplně cokoliv a dožilo se 9 let.“ – to je možné – ostatně i mezi lidmi se najde několik 100letých čiperných staříků, kteří se celý život stravují uzeninami a hulí jako fabriky, ale na jednoho takového nezmara připadá zcela jistě několik tisíc lidí, kteří při stejné životosprávě zaklepou bačkorami předčasně. A naopak lidé, kteří se stravují zdravě, se dožívají průměrně věku vyššího. Všichni víme, že je zdravější si doplňkově mazat na chleba Lučinu než tavený sýr. Proto jistě každý rád uzná, že jsou byť doplňkově vhodnější kvalitní granule, než směsky s oříšky a podobné nesmysly. A na to bychom měli myslet i při sestavování jídelníčku pro naše morčáky – je sice hezké, že se něčí morče dožilo při mizerné životosprávě tak požehnaného věku, ale nespočetně víc je morčat, která při stejné stravě zemřela již ve 3-4 letech. Samozřejmě nemůžeme tvrdit, že kdyby se všechna stravovala „košer“, tak by se dožila taky 9 let, nicméně za pokus zrovna to naše morčátko určitě stojí. Ostatně ztratit nemáme co, ale získat můžeme hodně – i několik let života navíc s naším malým chlupatým kamarádem.

ZDROJ https://www.kralici.cz/morcata/pages.asp?f=jidelnicek